Sivilce İçin Yüz Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
20 Haziran 2024

Sivilce İçin Yüz Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sivilceler, hepimizin nefret ettiği ve tiksinti duyduğu, özellikle yüz başta olmak üzere vücudun her yerini istila eden mikrobik bir durumdur. Bu durumun başında ergenlik, yanlış beslenme, stres ve cildin yağ oranının fazla olması yatmaktadır. Peki, sivilce nasıl geçer? Bildiğiniz bir sivilce için yüz maskesi var mıdır derseniz, işte bu yazı tam sizin aradığınızın yanıtı niteliğindedir. Keyifli okumalar dilerim. Lütfen aşağıdaki yazıya geçiniz.

Sivilce İçin Yüz Maskeleri

Size birkaç maske önerisinde bulunacağım. Elinizdeki malzemelere ve keyfinize göre istediğinizi uygulayabilirsiniz.

Limon ve Bal Maskesi:

Bir adet limonu ve bir tatlı kaşığı balı iyice karıştırın ve homojen hale getirin. Bal biraz yapışkan bir yapıya sahip olduğundan tam olarak homojen bir karışım elde edemeyebilirsiniz. Bu nedenle limonu ve balı ayrı ayrı da uygulayabilirsiniz. Bu karışımı masaj yaparak ve fazla bastırmadan yüzünüze uygulayın. Uygulama esnasında balın yapışkan yapısından dolayı biraz canınız yanabilir; buna önceden hazırlıklı olmalısınız. Uygulama bittikten sonra biraz bekleyin ve ılık su ile yüzünüzü arındırın. Sonrasında cildinize sadece nemlendirici uygulayın. Farklı hiçbir şey kullanmayınız.

Yoğurt ve Limon Maskesi:

Yoğurt, yüksek protein değeri açısından vücudumuza olduğu kadar cilt sağlığına da son derece fayda sağlamaktadır. Yoğurt ve limonu bir kaseye uygulayacağınız miktarda koyun ve karıştırın. Ardından bu karışımı yüzünüze uygulayın ve başınız tavana bakacak şekilde bekleyin. Başınızın altına bir havlu koyarak akan yoğurdun etrafa bulaşmasını engelleyebilirsiniz. Yüzünüz yanmaya başlarsa 5-10 dakika içinde eğer bir reaksiyon göstermezse 20 dakika sonra yüzünüzü yıkayın. Yoğurt ve limon maskesi sayesinde ciltte bulunan yağlanma oranı azalır ve deri yüzeyinde bulunan kir, duman ve makyaj kalıntılarının doldurduğu gözeneklerdeki tıkanıklıklar açılır. Nefes alan cilt ise daha temiz ve dolayısıyla sivilcelerden arınmış olur.

Kil Maskesi:

Sürekli sivilcelerin oluştuğu bir cildiniz varsa bir müdahale etmek gerekecektir. Bu müdahalelerden birisi de kil maskesidir. İster kili kuru toz şeklinde isterse çamurumsu bir yapıda alabilirsiniz. Ben hazır çamur kili tercih ediyorum. Cildinize uygulayın ve bekleyin. Biraz kalın bir tabaka olmasının bir sakıncası yoktur. Daha iyi temizleme sağlayacaktır. Fakat gerçekten sonuç almak istiyorsanız kil iyice kuruyana kadar muhakkak beklemeniz gerekmektedir.

Sivilceler için benim önerilerim bunlardır. Elbette sadece maske yeterli değildir.

Sivilce İçin Ekstra Önlemler

  • Bol miktarda su tüketin.
  • Spor yapın ve stresten uzak kalmaya çalışın.
  • Beslenmenizde yağlı ve asitli gıdalardan kaçının.

Bu önerilerle birlikte düzenli olarak yüz maskesi kullanarak sivilcelerden arınmış, sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni