Yüz Temizleme Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
20 Haziran 2024

Yüz Temizleme Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Cildinizin gün içerisinde maruz kaldığı kir ve makyajdan arındırmak için yüz temizleme maskesi kullanabilirsiniz. Cildin hava alması ve beslenmesi için doğal ürünlerden destek alabilirsiniz. Cildinizin tipine uygun yüz temizleme maskesi seçmeniz gerekir. Her cilt tipi ve yapısı farklı olduğundan yüz temizleme maskesi de farklı olur.

Yüz Temizleme Maskesi Çeşitleri
  • Yağlı ciltler için yüz temizleme maskesi: Limon ve yoğurt ile hazırlayacağınız yağlı ciltlere uygun yüz temizleme maskesi ile cildinizi güzelce temizleyebilirsiniz. Bunun için bir adet limonun suyunu hazırlayın ve içine bir yemek kaşığı yoğurt koyup güzelce karıştırın. Yüz temizleme maskesini cildinize güzelce sürün. Kuruması ve cildinizin yoğurtlu limonlu karışımı emmesi için bekletin. Ortalama 10 dakika kadar bekleyin ve durulayın. Yağlı ciltler için uygun olan bu maskeyi 3 günde 1 uygulayabilirsiniz.

  • Kuru ciltler için yüz temizleme maskesi: Kuru bir cilde sahipseniz bu tarif tam size göre. Bir yemek kaşığı zeytinyağı, yumurta sarısı ve bir yemek kaşığı yoğurdu birbirine karıştırın. Güzelce cildinize bir fırça yardımıyla sürün. 10 dakika kadar bekleyen maskeyi ovalayarak sonrasında su ile durulayarak temizleyin.

  • Karma ciltler için yüz temizleme maskesi: Cildinizi temizlemek için kullanacağınız bir diğer yüz temizleme maskesi de pirinç unu ile hazırlanan maskedir. Pirinç ununda bulunan maddeler karma ciltleri temizlediği gibi cilt tonunu beyazlatmak için de kullanılır. Pirinç ununu su ile boza kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Cildinize sürün ve 10 dakika kadar bekleyin. Kuruyan cildi önce ovarak çıkarın. Daha sonra durulayabilirsiniz. Yüz temizleme maskesini dilediğiniz aralıkta kullanabilirsiniz.

  • Hassas ciltler için yüz temizleme maskesi: Yumurta akı ve pirinç unu kullanarak hazırlanan hassas ciltler için yüz maskesi şu şekildedir. İki yumurtanın beyazını bir yemek kaşığı pirinç unu ile güzelce karıştırın. İsterseniz çok az da süt ekleyebilirsiniz. Göz çevresi dahil yüzünüze uygulayın. Yüz temizleme maskesi 15 dakika kadar yüzünüzde kalabilir. Temiz bir bezi ıslatıp yüzünüze serin ve 5 dakika kadar da böyle bekleyin. En son durulayın.

Ekstra İpuçları ve Bilgiler

Yüz temizleme maskesi kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı ekstra ipuçları ve bilgiler:

  • Maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü temizleyin ve makyajdan arındırın.
  • Maskeyi uygularken göz çevresine dikkat edin ve maskeyi göz çevresine çok yaklaştırmayın.
  • Maskeyi belirli aralıklarla uygulamak cildinizin sağlığı için önemlidir. Ancak her gün uygulamak cildinizi tahriş edebilir.
  • Doğal ürünler kullanarak evde hazırladığınız maskeler, kimyasal içerikli ürünlere göre daha güvenlidir.
  • Maskeyi yüzünüzde çok uzun süre bekletmek cildinizi kurutabilir veya tahriş edebilir. Bu nedenle önerilen sürelere dikkat edin.
  • Maskeyi çıkardıktan sonra cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni