Yüz Maskesi Doğal Yüz Bakım Maskesi Çeşitleri
26 Haziran 2024

Yüz Maskesi Doğal Yüz Bakım Maskesi Çeşitleri

Yüz Maskesi

Yüz maskesi, dış görünüş ve kişisel bakımına önem veren, küçük büyük, genç yaşlı birçok insan tarafından çeşitli sebeplerle kullanılan bir bakım türüdür. Yüz maskesi, yüzde oluşan birçok olumsuzluk için veya gerekli bakımı uygulamak amacıyla kullanılmaktadır. Yüz maskesi sadece belli bir yaşı geçmiş, özellikle kadınlar tarafından kullanılan bir bakım yöntemi olarak bilinse de, bu gerçekliği yansıtmaz.

Yüz Maskesinin Kullanım Alanları

Yüz maskesi, hemen hemen her yaştan ve her cinsiyetten insanların kullanabileceği kolay bir bakım tekniğidir. Her cinsiyetten, farklı cilt sorunları yaşayan genç, olgun ve yaşlı insanlar, kendi ihtiyaçlarına göre uyarlanmış yüz maskeleri kullanmaktadırlar. Bu oldukça normal bir durumdur. Tek bir çeşit maskenin her yaş ve her cinsiyet için uygun olup iyileştirme göstermesi beklenemez. Bu nedenle, dıştan onarıcı etkiye sahip olan yüz maskeleri birçok farklı çeşitte bulunur. Yüz maskeleri iki ana grup altında toplanır: hazır maskeler ve evde yapılan doğal maskeler. Genellikle hazır maskeler toz veya jel şeklindedir ve paket ya da kutuda kullanıma hazır bir şekilde satışa sunulur. Bu maskeler genellikle vakit sıkıntısı çeken veya doğal ürün bulmakta zorluk yaşayan insanlar tarafından tercih edilir. Diğer tür yüz maskesi ise evde doğal ürünlerle hazırlanıp uygulanan maskelerdir. Evde hazırlanan maskeler genellikle hazır olanlara kıyasla daha etkili ve sağlıklıdır. Ayrıca, maliyet olarak da hazır maskelerden daha düşüktür. Sivilce, yoğun yağlılık, sivilce izleri, cilt lekeleri, güneş yanıkları, tahriş, kuruluk, yara izi, renk açma ve kırışıklık gibi birçok nedenle kullanılan yüz maskesi, doğal yollar tercih edildiğinde oldukça kısa sürede sonuçlar vermektedir. Doğal maskeler baz alındığında ise saydığımız bütün sıkıntıların giderilmesinde aşağı yukarı aynı malzemelerin kullanıldığı görülmektedir. Ancak hazır olan yüz maskeleri seçilirken, cilt sorununa göre tercih yapılmalıdır.

Doğal Yüz Bakım Maskesi Çeşitleri ve Malzemeleri

  • Bir çorba kaşığı beyaz kil
  • Yarım orta boy kabak
  • Yarım salatalık
  • Bir tatlı kaşığı bal
  • İki çorba kaşığı yağsız yoğurt
Bütün malzemeler bir kapta ezilerek iyice karıştırılır. Temiz olan cilde uygulanır ve yarım saat beklettikten sonra ılık su ile temizlenir. Bu maske kırışıklık, renk açma, leke giderme, yüzün nem oranını ayarlamak ve yara izlerinin kaybolması için uygulanır. Varsa doğal gül suyu ile işlem sonrası tonik uygulayabilirsiniz.

  • Yarım limon suyu
  • İki çorba kaşığı süzme yoğurt
  • İki adet aspirin
  • Bir adet salatalık suyu veya yarım salatalık
  • Bir çorba kaşığı beyaz kil
Bütün malzemeler bir kapta karıştırılır ve temiz cilde uygulanır. On dakika bekletildikten sonra ılık su ile temizlenir. Bu yüz maskesi çeşidi ise özellikle sivilce ve izleri için ve yüzde oluşan aşırı yağlanmayı önleyerek nem oranını dengelemek için kullanılmaktadır. Yine, uygulama sonrası doğal gül suyu ile tonik uygulamak etkisini hızlandıracaktır.

Yüz Maskesi Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Yüz maskesi çeşitlerinin en çok bilinen ve uygulanan doğal olanları yukarıda verdiğimiz gibidir. Bunların yanında burada yazılamayacak kadar çok ve uzun çeşitleri vardır. Yukarıda verilenler en kolay uygulanır ve en yaygın olanlardır. Üstelik birden fazla etkiye sahiptir. Eğer kısıtlı zaman sorununuz yoksa ve bu sayılan ürünleri kolay elde edebiliyorsanız, verdiğimiz yüz maskesi çeşitleri ile istediğiniz sonuca ulaşmak mümkündür. Üstelik hazır yüz maskelerine oranla daha hızlı, uygun fiyatlı ve çok daha sağlıklı bir şekilde.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni