Yoğurtlu Yüz Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
26 Haziran 2024

Yoğurtlu Yüz Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yoğurtlu Yüz Maskesi

Yoğurt, içeriğindeki probiyotikler sayesinde sağlık açısından son derece yararlı bir besindir. Aynı zamanda cildimizi beslemek ve güzelleştirmek için de yoğurtlu yüz maskelerinden faydalanabiliriz. Cilt tipinize uygun bir yoğurtlu yüz maskesi seçerek cilt sorunlarınızı çözebilirsiniz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kullanacağınız yoğurdun ev yapımı ve taze olmasıdır.

Yoğurtlu Yüz Maskesi Çeşitleri

  • Yoğurt ve Zeytinyağı Maskesi
Yoğurt ve zeytinyağı kullanılarak hazırlanan bu maske, yaşlanmayı geciktirerek ciltteki kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur. Bunun için yapmanız gereken, 2 yemek kaşığı yoğurdun içerisine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyip karıştırmaktır. Bu karışımı cildinize uygulayıp yarım saat bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Bu yoğurtlu yüz maskesinin özellikle kuru ciltler için uygun olduğunu belirtmek gerekir.
  • Yoğurt ve Limon Maskesi
Bir adet limonun suyunu sıktıktan sonra içerisine 1 yemek kaşığı yoğurt ekleyip karıştırın. Bu karışımı cildinize uygulayın ve cildiniz karışımı emene kadar bekleyin. Temiz bir pamuğu suya batırıp cildinizi bu pamukla tamamen silerek temizleyebilirsiniz. Yağlı ve sivilceli ciltler için limonla hazırlanmış yoğurtlu yüz maskesi ideal bir seçenektir. Ayrıca, limonun asidik yapısı sayesinde ciltteki lekelerin zamanla azalacağını ve geçeceğini göreceksiniz.
  • Yoğurt ve Salatalık Maskesi
Cildi canlandırmak ve hücreleri yenilemek için salatalık ile hazırlanan yoğurtlu yüz maskesi ideal bir seçenektir. Yoğurt ve salatalık birlikte tüketilerek de içeriden cildimizi ve vücudumuzu beslediği gibi, dışarıdan da çok faydalıdır. Bunun için yapmanız gereken, bir adet bahçe salatalığını katı meyve sıkacağı ile ya da rendenin ince tarafıyla iyice püre haline getirmektir. Daha sonra bir veya iki yemek kaşığı yoğurt ile karıştırdıktan sonra cildinize uygulayın. Yarım saat sırt üstü bir şekilde bekleyin. Ayakta gezerseniz karışım cildinizden dökülebilir. Güzelce duruladığınız cildinizin daha sağlıklı ve parlak olduğunu göreceksiniz.
  • Yoğurt ve Muz Maskesi
Cildinizi beslemek için önerebileceğimiz bir diğer yoğurtlu yüz maskesi muz ile hazırlanır. Bunun için ihtiyacınız olan olgun bir muzdur. Olgun muzu çatal yardımıyla güzelce ezdikten sonra içerisine bir yemek kaşığı yoğurt ekleyip iyice karıştırın. Bu maskeyi uygularken birinden yardım almak daha doğru olacaktır. Sırt üstü uzanın ve hazırladığınız karışımı yüzünüze bolca, tutam tutam koyun. Yarım saat bu şekilde bekledikten sonra ayağa kalkmadan cildinizin üstündeki posanın büyük bir kısmını temizleyin. Daha sonra ılık su ile yıkayıp yüzünüzü kurulayabilirsiniz. Özellikle kuru ciltler, muzlu yoğurtlu yüz maskesini kullanarak ciltlerini nemlendirebilir.
  • Yoğurt ve Karbonat Maskesi
Bir kâsenin içerisine bir yemek kaşığı karbonat ve bir yemek kaşığı yoğurt ekleyip karıştırın ve bu karışımı vakit kaybetmeden cildinize uygulayın. Bu maskede vakit kaybetmek, karbonat ile yoğurdun cildinizde değil de dışarıda kabarmasına neden olur ve bu da etkisini azaltır. Karışım cildinizde 15 dakika kadar durduktan sonra hemen durulayın. Lekeleri gidermek ve yağlı cildin yağ dengesini düzenlemek için bu yoğurtlu yüz maskesi kullanılabilir.

Ekstra Bilgiler ve Öneriler

Yoğurtlu yüz maskeleri, doğal içerikleri sayesinde cildinize zarar vermeden bakım yapmanızı sağlar. Ancak, maskeleri uygulamadan önce cildinizin küçük bir bölgesinde test yaparak alerjik bir reaksiyon olup olmadığını kontrol etmek önemlidir. Ayrıca, maskeleri haftada bir veya iki kez uygulamak, cildinizin sağlıklı ve canlı kalmasına yardımcı olacaktır.

Güzellik ve cilt bakım rutinlerinizde yoğurtlu yüz maskelerini kullanarak doğal ve etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni